ترس مراجعین به دندانپزشکی به جهت ابتلا به هپاتیت و ایدز...

چهارشنبه 5 آبان‌ماه سال 1389 ساعت 09:38 ق.ظ

بخش اول - ایدزامروزه بسیاری از افراد ترس و دلهره بسیاری از رفتن به دندانپزشکی دارند...این ترس به غیر از ترس از سرنگ دندانپزشکی و یا صدای توربین و... میباشد بلکه ناشی از گرفتن بیماریهایی از جمله هپاتیت و ایدز میباشد.

بیماران اغلب این سوال را دارند که ما از کجا بدانیم که وسایلی که دندانپزشک استفاده میکند واقعا استریل میباشد یا خیر؟

واقعیت این است که دندانپزشک و کارکنان مطب دندانپزشکی اولین کسانی هستند که خودشان در معرض خطر ابتلا به بیماریهای مختلف از طریق وسایل آلوده به خون بیماران مبتلا  قرار دارند.

 این وسایل تیز ممکن است به صورت ناگهانی در دست دندانپزشک و کارکنان مطب فرو رود و آن‌ها را مبتلا کند. بنابراین خود دندانپزشکان بیش از هر کس دیگری استریل بودن وسایل را کنترل می‌کنند. از طرف دیگر برای این‌که خیال بیماران آسوده باشد، اداره سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت، برای پیشگیری از انتقال ویروس‌های ایدز و هپاتیت دستورالعمل‌های خاصی برای رعایت نکات بهداشتی را به مراکز دندانپزشکی ابلاغ کرده است.

 در این طرح مطبی استاندارد است که مجهز به دستگاه اتوکلاو برای استریل کردن وسایل دندانپزشکی باشد و همه مراکز دندانپزشکی موظفند این دستگاه را خریداری کنند. از طرف دیگر در این دستورالعمل آمده است که برای بیماران از وسایل یکبار مصرف مثل سر سوزن، پیشبند، سر ساکشن، دستکش و ماسک استفاده شود. این مجوز استاندارد بودن پس از بازدید بازرسان اداره بهداشت دهان و دندان برای آن مرکز دندانپزشکی صادر خواهد شد.
در مورد ایدز باید اشاره کنم که تا کنون هیچ مورد ابتلایی از طریق مطب‌های دندانپزشکی و انتقال ویروس ایدز از وسایل دندانپزشکی به بیمار گزارش نشده است.

ویروس ایدز، ویروسی دلهره‌آور است ولی بسیار حساس هم هست. بنابراین رعایت اصول بهداشتی در مطب‌های دندانپزشکی می‌تواند خیال دندانپزشکان و بیماران را برای همیشه از آن آسوده کند. درواقع ویروس HIV یک ضعف خوب دارد و آن این‌که زود از بین می‌رود. دلیل عدم انتقال از طریق عطسه و سرفه شاید همین خصلت باشد که ویروس در محیط خشک و در مقابل آفتاب در عرض چند ساعت از بین می‌رود.

 حرارت خشک یا حرارت مرطوب که فشار هوا در آن بالا است و در دستگاهی به نام اتوکلاو فراهم می‌شود می‌تواند در عرض 20 دقیقه ویروس ایدز را از روی وسایل دندانپزشکی نابود می‌کند. فراموش نکنید هر قدر میزان آگاهی شما در به حق بودن خواسته‌هایتان به‌عنوان بیمار جهت گرفتن درمان سالم و مناسب، افزایش یابد، دندانپزشک را بیش از پیش ملزم به رعایت بهداشت و ارائه کردن خدمات دندانپزشکی در بالاترین سطوح استاندارد و ایمنی به شما خواهد کرد.

پس خیالتان از بابت ویروس ایدز راحت شود...

منبع:همشهری


del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo